dodano: 2016-02-29 16:04:30 edycja: 2016-04-10 00:50:25 autor: 34 odsłon: 8006

Sakramenty św.

Chrzest święty

Chrztu dzieciom udzielamy na prośbę rodziców, którzy deklarują wychowanie dziecka w wierze katolickiej.

Przed chrztem św. rodzice (lub jedno z rodziców) powinni osobiście stawić się w biurze parafialnym, okazać akt urodzenia dziecka i wskazać przynajmniej jednego chrzestnego, który może pełnić tę funkcję. Należy zgłosić się nie później niż na dwa tygodnie przed planowaną datą chrztu. Przewidziana jest jedna nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

Chrzu udzielamy w każdą niedzielę - w pierwszą w miesiącu podczas mszy św. o godz. 11:00, w kolejne bezpośrednio po mszy św. o 11:00. Zgodnie z prastarą tradycją nie udziela się chrztu w okresie Wielkiego Postu, chyba że w niebezpieczeństwem śmierci. W święta może być wyznaczona inna godzina.

Dorośli kandydaci do chrztu przygotowują się wg indywidualnych ustaleń.

Spowiedź św.

Podczas każdej mszy św. i nabożeństwa

Pierwszy piątek miesiąca - od godz. 17:30

Sakrament małżeństwa

miejsce

Miejscem właściwym do zawarcia małżeństwa jest kościół. Narzeczeni mają do wyboru parafię miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego lub faktycznego przebywania w czasie narzeczeństwa (np. zamieszkania podczas studiów). Wybierając inny kościół, dla przekazania jurysdykcji, muszą uzyskać licencję (pisemną zgodę) jednej z powyższych parafii.

czas

Planując ślub należy zgłosić się biura parafialnego co najmniej trzy miesiące przed wybranym dniem. Czasem rezerwacja pożądanej daty wymaga jeszcze wcześniejszego zgłoszenia.

dokumenty

Na pierwsze formalne spotkanie należy zabrać dokument tożsamości. Później potrzebne będą: metryka chrztu św., zaświadczenia odbytych nauk, dokument z wygłoszonych zapowiedzi. Kapłan poinformuje o sposobie uzyskania zaświadczenia z USC i ewentualnych innych krokach, które mogą wynikać z sytuacji życiowej narzeczonych.

nauki

Honorujemy zaświadczenia odbytych nauk w innych parafiach. W naszej parafii ogłaszane są serie nauk średnio raz na kwartał i obejmują 5 spotkań katechetycznych i dwa w poradni małżeńskiej.

• Sakrament chorych

Udzielany jest potrzebującym wg indywidualnych zgłoszeń. Raz w miesiącu (w pierwszą sobotę miesiąca) kapłani odwiedzają chorych w domach z posługą sakramentalną.

08 kwietnia 2016r. 2167
  • I Komunia św.

Przygotowanie prowadzi s. Elżbieta.

Msze św. z naukami inicjacyjnymi dla dzieci w ciągu roku  - w każdą niedzielę o godz. 12:30

Termin: 19. maja 2024 r. (3. niedziela maja)

29 lutego 2016r. 2815
  • Bierzmowanie

Przygotowanie prowadzi ks. Grzegorz

Spotkania w niedziele po mszy św. 9:30.

Zapisy od 10.09.2023 r.

Planowany termin: wiosna 2024