Ślub bez welonu
Przeczytaj. Działąj. Nie badź obojętny/-a. Podaj dalej.
Co to oznacza?
To apel do par, a także hasło wywoławcze pomocy i opieki duszpasterskiej dla "długoletnich" narzeczonych i partnerów, którzy od dawna żyją w tzw. „wolnym związku” lub tylko cywilnie zarejestrowanym (także wychowującym dzieci), aby mogli połączyć się sakramentalnym związkiem małżeńskim.
Dlaczego to jest takie ważne?
Bo dla człowieka wiary ważnym jest, aby zapraszał Boga do swojego życia. Ważne by żyć w Jego łasce, by zachowywać Jego przykazania, by w pełni korzystać z dobrodziejstw sakramentów świętych, w tym spowiedzi i komunii św. Po drugie, z ludzkiego względu, najlepszym darem rodziców dla ich dziecka jest wierna i nierozerwalna miłość rodziców.
Do kogo skierowana jest akcja?
Do wszystkich, którzy trwają w związku i nie mają przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Do wszystkich, którzy chcą z Bożym błogosławieństwem wytrwać w wiernej i dozgonnej miłości.
Jakie są przeszkody do zawarcia małżeństwa?
Najczęstszą przeszkodą jest przeszkoda węzła, czyli wcześniej zawartego związku sakramentalnego. O ile pierwsze małżeństwo zostało zawarte ważnie - jest ona nieusuwalna (ta przeszkoda jest pochodzenia Bożego – zobacz np. w Ewangelii wg św. Mateusza 19,9).
Inną nieusuwalną (naturalną) przeszkodą jest bliskie pokrewieństwo lub trwała niezdolność fizyczna lub psychiczna do podjęcia życia w małżeństwie.
Pozostałe są ustanowienia ludzkiego, więc pod pewnymi warunkami mogą być uchylone (np. różnica wiary – przy zapewnieniu swobody religijnej dla katolika), albo mijają wraz z upływem czasu (np. przeszkoda zbyt młodego wieku).
Nie jest przeszkodą brak bierzmowania, świadectwa z religii czy kolędy w latach ubiegłych.
Co chcemy i możemy zrobić?
Pomóc w załatwieniu wszystkich formalności, wyznaczyć dogodną datę i godzinę (np. by w kościele „przy drzwiach zamkniętych” mogło być tylko małe grono zaproszonych osób), czasochłonne nauki przedmałżeńskie zamienić na krótsze, indywidualne rozmowy w dogodnych terminach, zwolnić z obowiązku ogłaszania zapowiedzi przedślubnych, dostosować formę ceremonii do okoliczności (np. zrezygnować z kosztownych strojów ślubnych czy zbędnego wystroju) wsłuchać się w indywidualne potrzeby i zaradzić obawom.
Co mają zrobić narzeczeni?
Porozmawiać między sobą: czy chcemy być razem? Jak długo chcemy być razem? Czy zależy nam na obecności Boga w naszym życiu? Jeżeli odpowiedzią jest „3 x tak” to przyjść na pierwszą rozmowę, albo napisać korzystając z tego adresu .
Skąd nazwa?
Welon jest symbolem czystości przedmałżeńskiej. Po latach wspólnego życia wszyscy wiedzą, że to pusty i krępujący dodatek. Nie chodzi o „szmatki” tylko o duszę i czystość sumienia. Przed Bogiem liczy się nasze serce i czyny wypływające ze szczerych zamiarów.
Nie zwracamy uwagi na dodatki, skupiamy się na istocie. Ale jeżeli ktoś chce w welonie…., ślub ma się tylko raz :-)
Patroni akcji.
Pomysł ogłoszonego apelu powstał z zapatrzenia w żłóbek betlejemski, zatem nie komu innemu, jak tylko Rodzinie Świętej powierzamy sprawy wszystkich małżeństw i rodzin.