loading...
Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
Piątek XXIX tygodnia okresu zwykłego | Uroczystość Wszystkich Świętych | czytania na dziś »

Ślub bez welonu

Przeczytaj. Działąj. Nie badź obojętny/-a. Podaj dalej.


  • Co to oznacza?

    To apel do par, a także hasło wywoławcze pomocy i opieki duszpasterskiej dla "długoletnich" narzeczonych i partnerów, którzy od dawna żyją w tzw. „wolnym związku” lub tylko cywilnie zarejestrowanym (także wychowującym dzieci), aby mogli połączyć się sakramentalnym związkiem małżeńskim.

    03 stycznia 2019r. 3158
  • Dlaczego to jest takie ważne?

    Bo dla człowieka wiary ważnym jest, aby zapraszał Boga do swojego życia. Ważne by żyć w Jego łasce, by zachowywać Jego przykazania, by w pełni korzystać z dobrodziejstw sakramentów świętych, w tym spowiedzi i komunii św. Po drugie, z ludzkiego względu, najlepszym darem rodziców dla ich dziecka jest wierna i nierozerwalna miłość rodziców.

     

    03 stycznia 2019r. 2568
  • Do kogo skierowana jest akcja?

    Do wszystkich, którzy trwają w związku i nie mają przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Do wszystkich, którzy chcą z Bożym błogosławieństwem wytrwać w wiernej i dozgonnej miłości.

    03 stycznia 2019r. 2413
  • Jakie są przeszkody do zawarcia małżeństwa?

    Najczęstszą przeszkodą jest przeszkoda węzła, czyli wcześniej zawartego związku sakramentalnego. O ile pierwsze małżeństwo zostało zawarte ważnie - jest ona nieusuwalna (ta przeszkoda jest pochodzenia Bożego – zobacz np. w Ewangelii wg św. Mateusza 19,9).

    Inną nieusuwalną (naturalną) przeszkodą jest bliskie pokrewieństwo lub trwała niezdolność fizyczna lub psychiczna do podjęcia życia w małżeństwie.

    Pozostałe są ustanowienia ludzkiego, więc pod pewnymi warunkami mogą być uchylone (np. różnica wiary – przy zapewnieniu swobody religijnej dla katolika), albo mijają wraz z upływem czasu (np. przeszkoda zbyt młodego wieku).

    Nie jest przeszkodą brak bierzmowania, świadectwa z religii czy kolędy w latach ubiegłych.

    03 stycznia 2019r. 2344
  • Co chcemy i możemy zrobić?

    Pomóc w załatwieniu wszystkich formalności, wyznaczyć dogodną datę i godzinę (np. by w kościele „przy drzwiach zamkniętych” mogło być tylko małe grono zaproszonych osób), czasochłonne nauki przedmałżeńskie zamienić na krótsze, indywidualne rozmowy w dogodnych terminach, zwolnić z obowiązku ogłaszania zapowiedzi przedślubnych, dostosować formę ceremonii do okoliczności (np. zrezygnować z kosztownych strojów ślubnych czy zbędnego wystroju) wsłuchać się w indywidualne potrzeby i zaradzić obawom.

    03 stycznia 2019r. 2256
  • Co mają zrobić narzeczeni?

    Porozmawiać między sobą: czy chcemy być razem? Jak długo chcemy być razem? Czy zależy nam na obecności Boga w naszym życiu? Jeżeli odpowiedzią jest „3 x tak” to przyjść na pierwszą rozmowę, albo napisać korzystając z tego adresu .

    03 stycznia 2019r. 2121
  • Skąd nazwa?

    Welon jest symbolem czystości przedmałżeńskiej. Po latach wspólnego życia wszyscy wiedzą, że to pusty i krępujący dodatek. Nie chodzi o „szmatki” tylko o duszę i czystość sumienia. Przed Bogiem liczy się nasze serce i czyny wypływające ze szczerych zamiarów.

    Nie zwracamy uwagi na dodatki, skupiamy się na istocie. Ale jeżeli ktoś chce w welonie…., ślub ma się tylko raz :-)

    03 stycznia 2019r. 1995
  • Patroni akcji.

    Pomysł ogłoszonego apelu powstał z zapatrzenia w żłóbek betlejemski, zatem nie komu innemu, jak tylko Rodzinie Świętej powierzamy sprawy wszystkich małżeństw i rodzin.

    03 stycznia 2019r. 1927
  • 03 stycznia 2019r. 03 stycznia 2019r. 34 31105 Drukuj
    do góry